باکس پالت فلزی و سردخانه

توجه به این که در محیط های صنعتی از جمله سرد خانه ها، تعداد کالاها در انبار بسیار انبوه می باشد، به همین علت قفسه های چوبی و پلاستیکی برای آن ها کاربردی نداشته و از پالت فلزی برای این منظور استفاده می شود. این پالت ها در حالت استاندارد باید حتما از فلزات با کیفیت با روکش گالوانیزه تولید شوند تا در برابر زنگ زدگی و پوسیدگی در سرد خانه ها مقاومت مورد نظر را داشته باشند. اما گاهی اوقات امکان دارد که به این موضوع مهم توجهی نشود و در فلزات نامناسب برای آنها به استفاده گردد.

بدیهی است که واکنش شیمیایی ای که فلزات در تماس با نم و رطوبت و سایر مواد خورنده برقرار می شود،  به خوردگی و اکسید شدن سطح آنها منجر خواهد شد. به همین دلیل در وهله ی اول تغییر رنگ داده و به مرور پوسیدگی در آنها مشاهده می شود . 

هر یک از قسمت های پالت های فلزی اعم از پانل ها، پیچ و مهره ها، و راه بند ها اگر دچار پوسیدگی شوند، در مقابل وزن سنگین کالاها دوام از خود نشان نداده و ترک روی آنها ایجاد می شود. ترک های روی سطح پالت های فلزی و قسمت های مختلف آن تا اندازه ی زیادی قدرت تحمل باکس  ها را کاهش داده و باعث ریزش خواهند شد. شکستگی و ریزش باکس های فلزی نه تنها خسارت های مادی را به همراه دارد، بلکه خسارت جانی نیز ممکن است رخ می دهد. به همین علت یکی از مهم ترین کارها، بررسی کلیه ی بخش های پالت ها و جلوگیری از پوسیدگی اجزای قفسات فلزی می باشد.

استاندارد سازی فضای سردخانه

یکی از حیاتی ترین بخش های پالت های فلزی که به وفور در معرض زنگ زدگی و پوسیدگی هستند، پایه های آن می باشد. با توجه به این که پایه های این پالت یا باکس پالت ها در هنگام شستن کف سرد خانه با نم و رطوبت در مجاورت می گیرند، به همین علت زنگ زده و در اثر اکسید شدن، می پوسند. برای این منظور می بایست کف سرد خانه ها استاندارد سازی شوند و شیب کافی و مناسب برای جلوگیری از تجمع مایعات در کف و آب گرفتگی در نظر گرفته شود.

گردش هوا

برای اینکه پالت ها از پوسیدگی در سردخانه محفوظ باشند، نیازمند رعایت یک سری نکات می باشد که حتما باید هنگام چینش آن ها، در نظر شمرده  شود:

  1. باید فضای بین پالت ها از کناره های سالن در کم ترین حالت  ۲۰ سانتی متر باشد
  2. فاصله میان دو پالت با پالت های دیگر جهت گردش هوا و جلوگیری از تجمع رطوبت باید حداقل ۱۰سانتی متر باشد.
  3. فاصله ی کل پالت ها از سقف باید به گونه ای باشد که سطح بالایی اقلام چیده شده از سطح پایینی بادزن ها کم تر باشد.
  4. ارتفاع و فاصله ی پالت ها از سقف طوری باشد که باعث سایش و در نهایت پوسیدگی باکس پالت ها نگردد.

استفاده از متریال با کیفیت در تولید باکس ها

یکی از مهم ترین ملاک ها در ساخت باکس فلزی، استفاده از فلزات ضد زنگ همراه با روکش گالوانیزه می باشد. بنا بر این بهتر است از اوایل راه اندازی سرد خانه به این موضوع مهم توجه شود. پالت های های فلزی استاندارد نه تنها روکش ضد زنگ دارند، بلکه بدنه آن ها از مقاومت بسیار بالایی برخوردار بوده و در برابر وزن سنگین کالا ها و اقلام مختلف داخل طبقات نیز فشار زیادی را متحمل می شود. پیشنهاد می کنیم برای خرید باکس بندی پالت راک، پنل های راک و حتی قفسه بندی مشبک معمولی نیز گزینه هایی را انتخاب کنید که روکش گالوانیزه دارند بر سطح دارند. همچنین لازم به ذکر است که آلیاژ استفاده شده برای باکس های فلزی می بایست دارای روکش گرم گالوانیزه باشند، چون نوع سرد این روکش ها در مقابل تماس با اشیای نوک تیز مقاومتی نداشته و از قسمت خراشیدگی به مرور زمان زنگ زدگی و اکسیده شدن، رخ می دهد.

استفاده از ضد زنگ برای باکس های فلزی

از دیگر کارهای مهم برای جلوگیری از پوسیدگی قطعات باکس های فلزی در محیط هایی مانند سرد خانه می توان به بکار گیری  ضد زنگ اشاره کرد. سعی داشته باشید بدنه پالت فلزی را به شکل مرتب با رنگ های مخصوصی که بر پایه آب نمی باشند رنگ آمیزی کنید. اسید فوسفریک، روغن ویژه و رنگ های روغنی همگی می توانند گزینه بسیار مناسب و ایده آلی برای این منظور به شمار روند.

به منظور عملیات ضد زنگ کردن باکس ها، ابتدا سطح اکسید را با برس یا سنباده به طور کامل تمیز کنید و خوردگی هارا بزدایید. سپس یک لایه از مواد مخصوص به عنوان آستر باید بر سطح آن اجرا شود. در نهایت دو لایه رنگ روغنی یا دیگر رنگ های ضد زنگ می توانند به شدت بر استحکام بدنه باکس تاثیرگذار باشند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *