پالت فلزی و نقش آن در حمل و نقل

پالت فلزی با توجه به مسئولیتی که در حمل و نقل انواع کالا ها دارند، در جنس های مختلفی طراحی و تولید می شوند که هر مدام کاربرد خوبی در صنعت و انبار داری به همراه دارند.موجودی انبار و یا پالت‌ هایی که در قسمت بالای واحد های ذخیره‌ سازی قرار داده می‌شوند، برخی مواقع ممکن است به علل گوناگونی از جمله چینش نامناسب و اشتباه، خطای انسانی، محاسبات غلط در فضای بین پالت‌ها، مشکلات سخت افزاری و … دچار سقوط شوند.

این اتفاق نا گوار هرگز پیامد خوبی به دنبال ندارد.؛ زیرا سقوط این کالا ها می تواند خطر ضربه به کالا، صدمه دیدگی کارکنان و نیرو ها در محل و در کل، مسئولیت شرکت شما را دچار مخاطره کند.

برای جلو گیری از این حوادث، چه باید کرد؟

اولین قدم برای حفظ موارد ایمنی و قفسه بندی پالت ها در انبار، انتخاب یک متخصص ارائه دهنده، با علم و آگاهی معتبر است، تا به طراحی و اجرای نظم در باکس پالت ها هدایت نماید.در ادامه ، مواردی که یک پالت فلزی برای قفسه بندی به آن نیاز دارد شرح داده می شود:
• هنگام انتخاب قفسه بندی پالت باید به حجم، اندازه، شکل و وزن کالاهای انبارشده توجه ویژه ای گردد تا متناسب با فضا و برآورده کننده احتیاجات انبار باشد.
• در صورت نیاز احتمالی به انواع مختلف پالت، متناسب با حجم اقلام و ظرفیت وزن می تواند خطرات سقوط و صدمه های مربوط به بارگذاری را کاهش دهد.
• بارگذاری در قفسه ها بایستی به گونه ای باشد که به شکل گسترده ای، یکنواخت انجام شود تا این اطمینان حاصل گردد که ظرفیت وزن به درستی بر سطوح مورد نظر، توزیع شده است.
• فاصله بین اقلام در قفسه ها نیز می تواند ثبات قفسه بندی را تحت تأثیرخود قرار دهد.
• بارهای سنگین تر و حجیم تر باید درطبقات پایین قفسه ها قرار گیرند تا آسیب های بالابر و لیفتراک به حداقل اندازه برسد و به کاهش فشار و صدمه در شرایط چالش برانگیز مثمر ثمر باشد.

نکاتی درمورد نگهداری از پالت فلزی

نگهداری مناسب از پالت، علاوه بر آن‌که منجر به افزایش طول عمر می‌گردد، بی نظمی ها را نیز سامان می‌دهد. مواردی که به کمک ها می‌توان از پالت مراقبت کرد، شامل نکات زیر می‌شود:
۱٫ یکی از اشتباهات مرتکب شده در رابطه با پالت‌ های فلزی، آن است که تصور می‌شود به دلیل فولادی بودن، توان متحمل شدن هر وزنی از محصولات را دارا هستند.

این در حالی است که نه تنها این باور اشتباه است، بلکه این امر منجر به کاهش عمر مفید پالت نیز می گردد. در حقیقت برای عدم صدمه ‌رسانی به پالت، نیاز است که از حد استاندارد تاب آوری و تحمل آن تجاوز نشود.انباشتگی بیش از اندازه ی پالت ها روی هم می تواند منجر به آسیب محصول و جراحت بدنی شود.پس به این نکته نیز توجه داشته باشید.

پالت فلزی و انبار گردانی
۲٫ پیشگیری از خطرات احتمالی، لازم است! بنا بر این، نیاز است که ازتجهیزات مراقبتی شخصی استفاده کنید. تجهیزات شخصی مثل دستکش مخصوص، چکمه های آهنی و جلیقه های بلند هنگام کار در فضایب که پالت ها به شکل مرتب مورد استفاده قرار می گیرند اهمیت دارد. به کار بردن تجهیزات س شخصی از لغزش و سقوط جلوگیری می کند.
۳٫ هرگونه نخاله را در محل کار خود جمع آوری کرده و تمیز کنید. بقایای باقی مانده از هر پالت از بین رفته یا آسیب دیده به دلایل مختلفی بسیار خطرناک می باشد، هر چند که در پالت ‌های فلزی به نسبت پلاستیک و چوب، احتمال تشکیل و تجمع زباله کم‌تر است؛ با این حال اگر مرتبا پاک نشوند، دچار مشکل و خرابی می‌گردند.

چوب و میخ های هم می تواند پای کارکنان شما را سوراخ کرده و باعث لغزش و اتفاقات ناگوار شود.برای جلوگیری تمامی موارد مذکور ، محل کار را تمیز نگه دارید.
۴٫ از پالت های پوسیده یا صدمه دیده به هیچ عنوان استفاده نکنید. مصرف پالت های آسیب دیده می تواند بسیار خطرناک باشد و باعث جابجایی و حتی سقوط ستون های اصلی محصولات شود.این کار هم برای نیروهای مجموعه و هم برای اقلام تولیدی شما ریسک ایجاد می کند.پالت ها را به طور مداوم از تمامی جهات آسیب دیده بررسی کنید.
۵٫ اگر به شکل یا مکانیکی پالت را جا به جا می کنید ، مراقب موقعیت بدنی خود باشید.پالت ها بهتر است که با لیفتراک یا سایر ماشین آلات حمل شوند.با این حال ، موارد نادری نیز وجود دارد که باید با دست حمل شوند.پالت ها می توانند حدودا تا چهل پوند وزن داشته باشند و بایستی با احتیاط جا به جا شوند.در صورت انجام این کار ، پشت شما باید ثابت نگه داشته شود و پاها باید بیشترین تحرک را داشته باشند.

سخن نهایی

همواره رعایت نکات ایمنی کار با پالت فلزی در سطح انبار علی الخصوص در استفاده ی گوناگون از پالت‌ها و جک‌های هیدرولیک به شدت پر اهمیت و حیاتی هستند. پالت‌ها در حالت کلی باعث افزایش ایمنی و سهولت حمل و جا به جایی در سطح انبار‌ها شده‌اند.برای اینکه کار کنان و محصولات خود را بطور ایمن محافظت کنید ، مهم است بدانید که چطور انتقالات پالت خود را به درستی مدیریت کنید.

با نگهداری یک محیط کار به شکل تمیز ، اطمینان از تجهیزات، محافظ فردی مناسب و بازرسی منظم پالت های خود ، می توانید از سالم ماندن محیط خود اطمینان حاصل کنید. با رعایت نکات ایمنی و اصول مشروح، علاوه بر افزایش حداکثری ایمنی محصولات و کارگران، در حین جا به جایی و انبار داری، می‌توانید استهلاک جک‌‌ها و لیفتراک را بکاهید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *