نقش پالت فلزی در انبار

در یک انبار، چینش و طبقه بندی اشتباه کالا ممکن است باعث ایجاد مزاحمت در جریان کاری انبار و یا موجب آسیب به کالا و یا حتی منجر به حوادث خطرناک برای کارکنان انبار شود. نظارت بر این موارد از فاکتورهای بسیار ضروری ای است که باید در هنگام حفظ امنیت و ایمنی در انبارها بسیار توجه قرار گیرد . بار واحد، یک گروه یک نواخت از مجموعه‌ای از محصولات است که بر سطح یک تکیه گاه یا سکویی چیده شده‌اند که حمل و نقل کالا را سهولت می بخشد؛ بنابراین به عنوان یک واحد پشتیبانی عمل می‌کند. 

بار واحد در یک انبار می‌ تواند یک ظرف، یک پالت فلزی و یا جعبه بسته بندی محصولات باشد. کاربردی ترین واحد بار در انبارهای کارخانجات صنعتی بزرگ و کوچک پالت ها هستند. پالت‌های انبار در ابعاد و جنس‌های مختلفی کاربرد دارند که در ادامه به شکل کامل در باره آن ها شرح داده خواهد شد؛ برای اینکه بتوانیم به کاربرد اساسی و موثر  پالت در انبارداری بپردازیم باید تعریف واضحی را از انبارداری در ذهن داشته باشیم.

انبارداری عبارت است از دریافت کالا و اقلام، نگهداری و جا به جایی درست و صحیح و نهایتا تحویل به موقع آن ها به مصرف کننده به شرط رعایت کلیه ی مقررات و دستورالعمل های سازمان به صورتی که با اعمال کنترل از اندازه ی موجودی کالا در انبار و میزان  مصرف آن و هم چنین از انباشته شدن بیش از حد موجودی ها جلوگیری به عمل آید.

کاربرد انواع پالت در انبارداری

پالت ها مخصوصا نوع باکسی و مسطح آنها  بدون اغراق در تمامی مشاغل مورد نیاز قرار می گیرند و نقش موثر آن ها غیر قابل انکار است، بنا بر این عموم جامعه مستلزم داشتن آگاهی از نحوه ی استفاده از آن ها هستند.

پالت ها همانند یک سکوی کوچکی عمل می کنند که برای نگهداری از مواد و  حمل آن ها کاربردی هستند. انواع مختلفی  از جعبه ها، کارتون ها و لوازم و اقلام شکستنی ابزارهایی هستند که بر روی  پالت ها قابل چیدن و حمل و نقل می باشند.

پالت فلزی و انبارداریتا کنون متوجه شده ایم که پالت ها امروزه در انواع بسیار مختلف و گوناگونی موجود هستند که در جهت مصارف متنوعی طراحی می گردند؛ بنا بر این حائز اهمیت است که جدا از پالت های فلزی، پالت ها با جنس های دیگر را نیز بررسی کنیم، در ادامه مختصرا در این باره توضیح داده می شود:

پالت های چوبی و پالت های پلاستیکی دو نوع از انواع پرکاربرد پالت ها می باشند که در انبارداری هم نقش پر رنگی دارند. قفسه بندی در انبارها یکی از نوین ترین و پر کاربرد ترین راه هایی می باشد که به منظور مرتفع ساختن  بسیاری از مشکلات انبارداری رواج پیدا کرده  شده است.

استفاده از این طرح بندی خاص در انبارها باعث می شود تا از روی هم انباشته شدن محصولات تولید شده جلوگیری شود و همچنین انواع تجهیزات و اقلام متفاوت کارخانه ای و فروشگاهی و با محصولات عمده در  ریسک قرار نگیرند .

این طرح بندی ها بدون شک می توانند نظم و ترتیب بیشتری  را به طور اصولی به تجهیزات و محصولات موجود در انبارها ببخشند.

همچنین، باکس پالت های موجود در انبارها به موجب دیواره های بلندی که دارند در خیلی از موارد باعث جلوگیری از ورود ضربات  مستقیم و صدمات جانبی به محتویاتی که درون پالت های انبار قرار می گیرند، می شوند.

نکته ی مهمی که وجود دارد این است که نقشی که هر پالت یا باکس پالت داخل انبار ها ایفا می کند مبتنی به نیاز آن انبار و همچنین نوع محصولات مصرفی در حمل و نقل در انبار دارد.

اشنایی با پالت فلزی انبار

مستحکم ترین و طبعا سنگین‌ ترین نوع پالت، پالت های فلزی هستند. این نوع پالت اصولاً  از جنس فولاد یا آلومینیوم تولید می شوند و بیشتر در صنایع مرتبط با فلزات مورد استفاده قرار می‌گیرند. درصد استهلاک پالت های فلزی نسبت به پالت های پلاستیکی یا چوبی بسیار کمتر است اما به واسطه ی عدم وجود اصحکاک مناسب مابین سطح پایینی پالت و زمین انبار در اغلب موارد خطر لغزیدن زمان  بلند کردن توسط لیفتراک وجود دارد. در ادامه به شکل مختصر مزایای این محصولات را نیز بازگو نمودیم:

مزایای  استفاده از پالت فلزی در انبار

  • پالت‌ هایی از جنس فلز بر خلاف سایر پالت ها به سهولت تمیز و ضد عفونی می گردند.
  • از آتش سوزی در امان اند و این خطر را به دنبال ندارند
  • به تعمیر و محافظت کمتری احتیاج دارند
  • طول عمر آن ها نسبت به سایر پالت های موجود بیشتر است
  • در شرایط کثیف شدن به سهولت می توان این نوع پالت ها را پاک سازی کرد و همچنین به دلیل مقاومت و تاب آوری در برابر ضربه، از تغییر شکل محفوظ هستند.
  • پالت‌ ها مورد استفاده در انبار قدرت حمل بارهای بسیار سنگین را نیز دارند.

نظام مدیریتی پالت فلزی در انبار

در نظام مدیریتی انبار مبنی بر شماره و کد، پالت ‌های فلزی در کنترل و مدیریت موجودی نقش مهمی دارند و سرعت انجام عملیات‌ انبار به طور قابل توجهی بالا می‌رود. عملکرد در این سیستم‌ها برای ثبت ورود و خروج کالا از انبار به طوری است که نیاز نیست تک تک کالاهای موجود روی پالت به صورت عددی ثبت شوند، بلکه تنها با اسکن بارکد درج شده بر روی پالت لیست کالاهای موجود در پالت برای انباردار نمایان می‌شود. برای این منظور در سیستم‌های مدیریت انبار مبتنی بر بارکد تمامی پالت‌های موجود در انبار بواسطه بارکد اختصاصی ای که دارند دارای شناسنامه می‌شوند.

نتیجه گیری

باکس پالت فلزی انبار برای ذخیره و گردش اقلام کوچک و قطعات یدکی ، مناسب برای استفاده در کارگاه ها انبار ها و کارخانجات و سوپر مارکت ها مناسب می باشد و به علت محاسن فراوان، بسیار مورد پسند صاحبان صنایع نیز هست.

این نوع محصول موجود در انبار ها دارای مشخصات یکنواخت و ظرفیت ثابت است که باعث  شده موجودی تمامی جنس ها به راحتی ، مرتب و شمارش شود تا نسبت استفاده از انبار به طور کارآمد بهینه شود . و در انتها، باکس پالت فلزی انبار ، محکم و بادوام به راحتی قابل حمل و قابل بازیافت هستند که بسیار در حفظ و نگه داری کالا ها مورد استفاده قرار می گیرند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *