انبار-پالت-مخصوص
پالت مخصوص برای خودروسازی
پالت-مخصوص
_

اشنایی با باکس پالت مخصوص

اذین طرح سازه تامین کننده پالت بزرگترین صنایع غذایی و صنعتی

باکس پالت فلزی مخصوص یکی از کاربردی ترین انواع پالت های فلزی است که با طراحی خاص خود برای محصولات ویژه ای که نیازمند چینش منظم هستند، طراحی و تولید شده است. این سازه فلزی یک وسیله بسیار مقاوم است که از مواد اولیه و مقاطع فولادی با کیفیت عالی تولید شده و از این رو برای ذخیره سازی و حمل و نقل محصولات صنعتی و غیر صنعتی مختلف یک گزینه ایده آل به شمار می رود. کاربرد عمده این باکس های فلزی نیز مربوط به صنعت خودرو سازی می باشد که نیازمند چینش منظم و دقیق در نگهداری و حمل و نقل اقلام مختلف تولیدیشان دارند.

توضیح محصول:

این پالت های فلزی مخصوص اگر از یک تولیدی قابل اطمینان خریداری شوند، امکان سفارشی سازی ابعاد و اندازه بخش های مختلف آن نیز در صورت صلاحدید مشتریان فراهم خواهد شد. همچنین برای بهره وری عملیاتی بهتر از این سازه ها خریداران می توانند ویژگی های اضافه تر همانند پوشش های ضد زنگ، راهنما های لیفتراک و قفل های مقاوم را برای آنان سفارش سازی کنند.

این نوع باکس پالت فلزی در مدیریت درست محصولات در حین جابجایی و ذخیره سازی کمک فراوانی را به کارکنان شرکت ها خواهد کرد و به دلیل ساختار مستحکمی که دارند نیز قادر خواهند بود تا بار های بسیار سنگین را جابجا کرده و از آن ها را برای مدت طولانی  و بدون آسیب نگهداری کنند، و این در صورتی منتج خواهد شد که شکستگی یا خمشی در پالت ایجاد نشود.

محافظ:

محافظ ها از جنس فوم ، لاستيك و . . . مي باشند كه وظيفه كاهش و به حداقل رساندن تماس قطعات با نشيمنگاه هاي فلزي كف پالت را دارا مي باشند . فوم هاي موجود در بازار داراي سايز هاي مختلف از نظر طول ، عرض ، پهنا ( ضخامت ) و رنگهاي متنوع مي باشند كه رنگ فوم معرف مقدار الاستيسته و قابليت ارتجاعي آن مي باشد . ( مثلاً هر چه رنگ ها روشنتر و نزديك به رنگ سفيد باشند نرمترو قابل انعطاف تر مي باشند و بالعكس . )
لاستيكها نيز به صورت عرض و ضخامت هاي مختلف با متراژهاي گونانون ( به صورت رول ) در بازار موجود مي باشند .

محافظ در پالت مخصوص

نحوه نصب مقر ها داخل پالت مخصوص :

در طرح قبلي نصب مقر ها و نشيمنگاههاي داخل پالت ، به صورت نصب با پيچ و مهره انجام مي گرفت . ولي در حال حاضر نصب كليه مقرها بر روي ريل هاي فلزي از قبل ساخته شده موجود در بازار آهن آلات استفاده مي شود كه اين امر باعث تسريع در امر مونتاژ و دمونتاژ مقرها در زمان مورد نياز مي باشد.

نصب مقرها در پالت مخصوص

مقر پلاستیکی و ریل ها در پالت

ريل ها در كف پالت در جاي خود بطور كامل ثابت مي گردد.

مقر ها اجزايي هستند كه قطعات را داخل يا بر روي خود در محل مورد نظر جهت جلوگيري از لغزش و هرگونه حركتي ثابت مي دارند . در حال حاضرهدف اداره بسته بندي تغيير جنس مقرها از تفلون به لاستيـك مي باشد به جهت اينكه مقرهاي مورد استفاده در ساخت پالت ميبايست در برابر گرما ، سرما ، رطوبت ، پوسته شدن ، كنده شدن و نيروهاي وارده مقاومت كافي داشته وهمچنين ، نرمي و سختي مورد نيازرا داشته باشند .
لازم به ذكر است براي قطعات سنگين از مقرهايي با جنس سخت استفاده مي شود،مانند قطعات مجموعه وبراي قطعات سبك و حساس از مقرهايي با جنس نرم استفاده مي شود،مانند رويه سايد.

نمونه ای از مقر پلاستیکی در پالت های مخصوص

مقاومت مصالح :

در طراحی اين پالتها سعی بر اينست که از نظر کف و سرستون ها و مقاومت مصالح مورد استفاده ، مشابه پالت استاندارد ثابت بوده و نقشه آنها به تاييد سايپا رسيده باشد. تاحد ممکن بايستی از ديواره های توری فلزی جهت محافظت از قطعات در پالت استفاده نمود.

ارگونومي:

ارگونومي پالت بايد به گونه اي باشد كه فشارهاي فيزيكي وارده به اپراتور درهنگام بارگيري و تخليه پالت حداقل باشد.وبه سهولت بتوان قطعات را در پالت بارگيري و تخليه نمود.

اجزاء استاندارد پالت ها:

۱- سرستوني ها و نشيمنگاه ها :

سرستوني ها :

جزء اجزاي بسيار مهم در ساخت پالت مي باشند . همانطور كه از نام آنها مشخص مي باشد سرستوني ها وظيفه افزايش مقاومت در سر ستونهاي پالت و ايجاد استقرار بهتر پالت بر روي همديگر را دارا ميباشند . اندازه طول و عرض آنها متناسب با ابعاد پروفيل مورد استفاده در ساخت ستونهاي اصلي پالت ، تعريف مي گردد . ( به عنوان مثال براي سرستون پالتي با ابعاد ۵۰ * ۵۰ ميليمتر مي بايست از پروفيل با ابعاد ۶۰ * ۶۰ ميليمتر استفاده نمود . ) . ارتفاع سرستونها نيز عموماً در ۶۰ ميليمتر در نظر گرفته مي شود . جنس آنها نيز همجنس پروفيل هاي مورد استفاده در ساخت پالت يا مقاوم تر در نظر گرفته مي شود .

نشيمنگاه ها ( تخم مرغي ها ) :

آنها نيز داراي وظايفي مشابه به سرستوني هاي پالت، در استقرار مطلوبتر پالت ها بر روي همديگر مي باشند . لازم بذكر مي باشد ساخت نشيمنگاه هاي استاندارد نياز به ساخت قالب چند مرحله اي برش ، كشش ، خمش مي دارد . در حال حاضر به علت مصرف نسبتاً زياد سازندگان پالت ، بعضي از توليد كنندگان اقدام به ساخت قالبهاي مربوطه و توليد نشيمنگاه هاي استاندارد ( تخم مرغي ) در سايزهاي مختلف نموده اند .جنس آنها معمولاً از فولاد كم كربن يا فولاد با مقاومت بسيار زياد انتخاب مي گردد.

نشیمنگاه های استاندارد در پالت

سر ستون ها در پالت مخصوص

۲- قايقي :

يكي ديگر از اجزاء مورد نياز در ساخت پالت ، اسكيد ( قايقي ) است كه نشيمنگاه اصلي پالت بر روي زمين مي باشد.
طرح مورد استفاده جهت ساخت قايقي ها ، يكي از طرح هاي مناسب ، از نظر مقاومت كافي در دفرمگي ( قوس هاي مناسب در لبه ها ) ، اندازه مناسب جوشكاري آن به پالت ، ضخامت مطلوب ( ۲۰ميليمتر ) و پهناي كافي ( ۵۰ ميليمتر ) مي باشد . جنس آنها عموماً از فولاد st37 يا ck45 تهـيه مي شود.

نمایش لچکی در پالت های طرح مخصوص

۳- لچكي :

بخشي است كه در گوشه هاي پالت ، به منظور تقويت و بالا بردن استحكام ستونهاي پالت در برابر خمش مورد استفاده قرار مي گيرد . معمولاً شكل آن مثلثي و جنس آن از ورق با ضخامت ۵ ميليمتر استفاده مي شود .

۴- ستونهاي قايقي :

معمولاً از پروفيل به ابعاد استاندارد۱۲۰ * ۴۰ * ۱۰۰ استفاده مي شود كه بسته به طول پالت از ۱ الي ۳ عدد از آنها به كار برده مي شود. هدف از به كاربردن اين قطعات در پالت ها تقويت مقاومت قايقي ها در برابر ضربات وارده مي باشد. اندازه پشت تا پشت آنها معمولاً ۶۰۰ ميليمتر در نظر گرفته مي شود.

۵- مشخصات كارت كانبان ( محل نصب مشخصات قطعات ) :

در حل حاضركارت كانبان ( محل نصب كارت مشخصات قطعات ) در دو سمت غير موازي پالتها توسط اتصال نيمه موقت پرچ نصب مي گردد . ابعاد كارت كانبان استاندارد مورد استفاده سايپا ۸ * ۱۷۰ * ۲۲۲ ميليمتر با جنس فولاد كم كربن با روكش كرم براي جلوگيري از زنگ زدگي مي باشد .

۶- ابعاد و جنس پروفيل هاي مورد استفاده در ساخت پالت :

ابعاد پروفيل هاي مورد استفاده در پالت بر حسب نياز ، متغيير مي باشد. براي پالت هايي با اندازه ابعادي بزرگ (پالت سايد پرايد ) در اولويت اول از پروفيل هاي صنعتي ۶۰ * ۶۰ ميليمتر با ضخامت داخلي ۵ ميليمتراستفاده مي شود. و اگر دربازارپروفيل مذكور موجود نباشد از پروفيل هايي با ضخامت داخلي ۳ ميليمتر استفاده مي گردد .

۷- درج نام پالت

درج نام پالت به صورت كامل و واضح بر روي چهار ديواره جانبي پالت با فونت بزرگ و رنگي متناسب با رنگ زمينه ( رنگ پالت ) الزامي مي باشد . لازم بذكر است نام پالت مي بايست از فاصله ۴ متري قابل روئيت باشد .

و نصب پلاك شماره سريال پالت :

نصب پلاك شماره سريال پالت نيز كه حامل مشخصات تاريخ ساخت پالت و نيز شماره پالت مي باشد نيز در محلي مناسب درقسمت بالاي ستونهاي اصلي پالت نصب گردد.

تفاوت باکس پالت فلزی مخصوص با پالت های فلزی عمومی

باکس پالت فلزی مخصوص و عمومی دو نوع از پالت های پرتقاضا از سوی شرکت ها و مجموعه های مختلف می باشند که انجام فرایند های حمل و نقل و نگهداری از اقلام و قطعات مختلف صنعتی و غیر صنعتی را تسهیل خواهند بخشید. هدف از استفاده این دو پالت تقریبا شبیه به هم بوده و به طور کلی مزایای زیادی را برای خریداران و استفاده کنندگان خود خواهند داشت.

اما در این میان یک تفاوت عمده بین پالت مخصوص فلزی و عمومی وجود دارد که موجب شده تا نوع کاربری در آن ها و اقلامی که که برای ذخیره سازی درون این پالت ها قرار می گیرد، کمی با یکدیگر تفاوت داشته باشد. درون پالت های مخصوص مقر ها یا جایگاه هایی تعبیه شده تا فقط محصولاتی با بسته بندی خاص در آن ها قرار بگیرد، اما در پالت های عمومی این مقر ها وجود نداشته و هر نوع قلم جنسی را می توان در آن حفظ و نگهداری کرد. همین تفاوت باعث شده تا عملکرد دو سازه با یکدیگر کمی متفاوت باشد.

مقاومت باکس پالت فلزی مخصوص

باکس پالت فلزی مخصوص از سری محصولات تولید شده در مجموعه آذین طرح سازه می باشد که از استحکام و تحمل بار فوق العاده بالایی برخوردار است و از جهت عملکرد فنی نیز در سطح بالایی قرار دارد. این پالت دارای بخش مختلفی همچون سر ستونی، قایقی، نشیمنگاه و لچکی می باشند که با توجه به فولادی بودن این بخش ها میزان مقاومت کلی باکس ارتقا پیدا کرده است.

گفتنی است که تمامی نقاطی که نام برده شد، در استاندارد ترین حالت ممکن قرار دارند که این مورد نیز باعث شده تا مکانیزم و عملکرد این پالت ها نیز در سطح ایده آلی قرار بگیرند. باید به این نکته نیز اشاره کنیم که این پالت ها قبل از عرضه به بازار، تست هایی را در جهت اطمینان از کیفیت و تحمل بار متناسب با استاندارد و ابعاد خود را پشت سر می گذارند تا بدون کوچک ترین ایراد و نقص به دست خریداران خود برسند.

تولید باکس پالت فلزی مخصوص

با توجه به نقشی که باکس پالت های فلزی مخصوص در صنایع مختلف برای جابجایی و حفظ محصولات دارند، مجموعه صنعتی آذین طرح سازه تولید این پالت ها را در تهران بر عهده داشته و با استفاده از چرخه تولید و جوشکاری های استاندارد و اصولی یک سازه فلزی با کیفیت را به بازار کشور عرضه می کند. کل سازه های ساخته شده در این مجموعه از جنس فلز بوده اند و تحمل بار بالایی را در حین انجام فعالیت خواهند داشت.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و استعلام قیمت انواع مدل های پالت فلزی می توانید از طریق سایت مجموعه با کارشناسان ما ارتباط برقرار کرده و از مشاورات رایگان این مجموعه نهایت بهره را برای خرید باکس پالت فلزی مخصوص یا سایر پالت ها مورد نیاز خود ببرید، لازم به ذکر است که این پالت ها در بخش هایی از خدمات فرزکاری cnc نیز برای تولید بهره می برند.

باکس پالت مخصوص در کارخانه
پالت مخصوص در حال استفاده
پالت مخصوص خودروسازی
پالت مخصوص قطعات خودروسازی
پالت مخصوص در حال اماده سازی
پالت مخصوص مقاوم
پالت مخصوص در انبار

2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *